Alumni Achievement Awards Past Recipients


Alumni Award of Distinction
2016 Dr. Philip Lind, CM, BA’66, LLD’02
2015 Dr. Gordon McBean, BSc’64, PhD’70
2014 Leona Sparrow, BA’73, MA’76, LLB’92
2013 William Carpentier, MD’61
2012 Memory Elvin-Lewis, BA’52, PhD, DSc’12
Douglas Mitchell, CM, AOE, QC, LLB’62
2011 George Bowering, BA’60, MA’63, DLit’94
2010 Hon. Thomas Edward Siddon, PC, LLD’07
2009 Rt. Hon. Kim Campbell, BA’69, LLB’83, LLD’00
2008 Michael Harcourt, BA’65, LLB’68, LLD’07
2007 Rt. Hon. John Turner, BA’49, LLD’94
2006 Roger Jackson, MPE ’67
2005 Michael Ames, CM, BA’56
2004 Henry K. McKinnell, BCom’65
2003 Maurice Copithorne, QC, BA’54, LLB’55, LLD’02
George Hungerford, OC, QC, BA’65, LLB’68
2002 Roy MacLaren, PC, BA’55
2001 Beverley McLachlin, LLD’90
Bill Millerd, CM, BA’65
2000 Nicola Cavendish, BA’77
George Puil, BA’52, BEd’57
1999 Bob Carkner, CM, BPE’58
1998 John Millar, BSc’63, MD’67, MHSc’86
Milton Wong, BA’63
1997 Dato’ Lim Say Chong, MBA’65
1996 Rosalind MacPhee, OBC, BFA’92, MFA’94
Bob McGavin, BPE’65
1995 John P. Bell, BCom’62
James H. Cleave, BCom’74, MSc(BusAdmin)’75
1994 Pat McGeer, OC, BA’48, MD’58
1993 Robert Wyman, CM, BCom’56, LLD’87
1992 Mary Ashworth, BA’60, MEd’67, LLD’93
1991 Peter Lusztig, BCom’54
1990 Geraldine Kenney-Wallace, MSc’68, PhD’70
1989 Patricia Carney, PC, BA’60, MA’77, LLD’90
1988 James F. Mitchell, BSc(Agr)’55
1987 Julia Levy, OC, BA’55
Rick Hansen, CC, OBC, BPE’86, LLD’87
1986 Bernard I. Ghert, CM, MBA’66
Judith Forst, BMus’65
1985 John H. McArthur, BCom’57, LLD’97
1984 Ian McTaggart-Cowan, OC, OBC, BA’32, DSc’76
1982 William C. Gibson, BA’33, DSc’93
1981 Pierre F. Berton, BA’41, DLit’85
1980 Malcolm F. McGregor, BA’30, MA’31, LLD’83
1979 John E. Liersch, OC, BA’26, BASc’27, LLD’80
1978 Frances L. Fleming, BEd(Elem)’65, MEd’67
1977 Helen McCrae, MSW’49
1976 Harry V. Warren, OC, OBC, BA’26, BASc’27, DSc’78
1975 Nathan T. Nemetz, CC, OBC, QC, BA’34, LLD’75
1974 Hugh L. Keenleyside, CC, BA’20, LLD’45
1973 Roy Daniells, CC, BA’30, DLit’75
1972 W. Kaye Lamb, OC, BA’27, MA’30, LLD’48
1970 Donald A. Chant, OC, BA’50, MA’52
1969 Eric P. Nicol, CM, BA’41, MA’48
1968 John Carson, OC, BA’43
1967 Homer A. Thompson, BA’25, MA’27, LLD’49
1966 Walter H. Gage, CC, BA’25, MA’26, LLD’58
1965 George F. Davidson, CC, BA’28, LLD’55
1964 Frances O. Kelsey

[top]

Lifetime Achievement Award (This award has been merged with the Alumni Award of Distinction)
2011 Nelly Auersperg, PhD’68
2010 Marvin Storrow, Q.C., LLB’62, LLD
2009 Hon. John Fraser, LLB’54, LLD’04
2008 George Morfitt, BCom’58
2007 David Hardwick, MD’57, LLD’01
2006 Frank Iacobucci, BCom ’61, LLB ’62, LLD’69
2005 George Curtis, OC, OBC, QC, LLD’82
2004 Irving K. Barber, OC, OBC, BSF’50, LLD’02
2003 Stewart Blusson, OC, BSc’60, DSc’99
2002 Garde Gardom, QC, BA’49, LLB’49, LLD’02
2001 R.E. “Doc” Nicoll, BSc(Agr)’38
2000 May Brown, CM, OBC, MPE’61, LLD’87
David T. Suzuki, CC, OBC
1999 Norman Young, BA’52
Norman Watt, BPE’49
1998 William C. Gibson, BA’33, DSc’93
Cecil Green, DSc’64
1997 Michael Smith, CC, OBC, DSc’94
1996 Evelyn Lett, OC, BA’17, MA’26, LLD’58
1995 Nathan T. Nemetz, CC, OBC, QC, BA’34, LLD’75

[top]

Alumni Award for Research (This award is no longer granted)
2005 Peter Cullis, BSc’67, MSc’70, PhD’72
Steven Heine, MA’93, PhD’96
2004 Walter Hardy, BSc’61, PhD’65
2003 Martin Schecter, MA’75
2002 Victor Ling, OBC, PhD’69
2001 Robert W. McGraw, MD’60
2000 Donald Brooks, BSc’64, MSc’67
1999 Pat McGeer, OC, BA’48, MD’58

[top]

Honorary Alumni Award
2016 Dr. Herbert Rosengarten
2015 Dr. Julio Montaner, O.C., O.B.C.
Hari Varshney, CPA, FCA, O.B.C.
2014 John Demco
2012 Garry E. Merkel
2011 Marie Earl
2010 Dennis Pavlich
2009 Dr. Edwin H.K. Yen
2008 Abraham Rogatnick
2007 David McLean, LLD’94 and Brenda McLean
Brad Bennett
2006 Andrew Saxton
2005 Henry (Syd) Skinner
Robert Stewart
2004 June Carlyle
2003 Michael Phelps, OC
2002 Wallace Chung, CM
Martha Piper, OC, OBC
2001 Charles E. Slonecker
Dagmar Kalousek
2000 Harold Kalke
1997 David Lam, OC, CVO, OBC, LLD’88
Dorothy Lam
1996 Edith Graef McGeer, OC, DSc’00
1995 A. Bruce Macdonald
1994 John Kim Bell, OC
1993 R.J. Phillips
David Strangway, OC
Alice Strangway
1992 Michael Goldberg
1991 John Chapman
Douglas (Buzz) Moore
1990 Verna Kirkness, CM
1989 H. Doug Whittle
1988 Peter Brown, OBC
1987 Blythe A. Eagles, BA’22, DSc’68
Iwao Okamoto
Shunsuke Hori
1986 Norman E. Hildes-Heim
1985 Peter Jones
1984 William White
1983 Gerald H.D. Hobbs
1982 Henry Hunt
Tony Hunt
1981 Vladmir J. Krajina, CM
1980 Sam Black, DLitt’90
Arthur C. Erickson, CC
1979 Brock M. Fahrni
1978 Joseph Katz
1977 Charlotte G. David
1976 William Ronald Reid, OBC
1975 Elsie Gregory MacGill
J. Lewis Robinson
1974 David T. Suzuki, CC, OBC
1973 H.R. MacMillan, CC
1972 John F. McCreary, OC
Geoffrey C. Andrew
1971 Harry B. Hawthorn, OC
Audrey E. Hawthorn, CM
1970 Dean Frederick H. Soward
1969 Cecil H. Green
1968 Harry T. Logan
Leon J. Koerner
1967 John B. MacDonald
1966 Leon J. Ladner, QC, LLD’67
Howard C. Green
1965 W.H. McInnes
Cyrus H. McLean
Allan M. McGavin, LLD’72
1964 Sen. Stanley S. McKeen
1963 Mrs. Ronald Graham
George Cunningham
1962 Norman A.M. MacKenzie, CC, OBC
1960 Allan Williamson
Walter C. Koerner, CC, OBC
1958 Paul E. Cooper
C. Eric MacKinnon
Ralph D. Perry
W.H. Raikes
Hunter B. Vogel
1957 Frank Read

[top]

Young Alumni Award
2016 Dr. Jessica Otte, MD’09
2015 Nimisha Mukerji, BA’06
2014 Emily MacKinnon, MA’08, JD’12
2013 Tim Laidler, BA’09
2012 Julia Fan Li, BCom’06, PhD
Nolan Watson, BCom’01
2011 Rahim Moloo, LLB’05
2010 Amy Belling, BA’03
2009 Jennifer Mervyn, PhD’06
2008 Christina Anthony, BCom’97
2007 Richard Van Camp, MFA’03
2006 David Granville, PhD ’01
2005 Cullen Jennings, PhD’02
2004 Heather Lovelace, MSc’02
2003 Alice Low-Fung Mui, BSc’86
2002 Janice Eng, BSR’85
2001 Dorothy C. Fairholm, BA’85, MSc’88
2000 Bruce Verchere, BSc’83, MSc’87, PhD’91
Paul Rosenau, MA’87, BLA’87
1999 Erminia Russo, BPE’89
1998 Peter Dolman, MD’84
1997 Jacki Hoffman-Zehner, BCom’88
1996 V. Paul Lee, BCom’87
1995 Catherine L. Backman, BSR’81
Glenn G. Wong, BCom’80
1994 Tricia Smith, BA’80, LLB’85
1993 Paul S. Walters, BCom’78
1992 Basil Peters, BASc’77, PhD’82
1990 Thomas Bernard Heppner, OC, BMus’79
1989 Anne S. Bassett, BSc’78, MD’82
Paul R. Yee, BA’78, MA’83
1988 T. Mark Harrison, BSc’77
Randall R. Parrish, MSc’77, PhD’82
1987 Ann E. Ireland, BFA’76
1986 Margaret Kathleen Pichora-Fuller, MSc’80

[top]

Volunteer Leadership Award
2016 Dr. Donald MacRitchie, BSc’68, MD’70
Elizabeth MacRitchie, BSR’70
2014 Randall Findlay, BASc’73
2013 Juanita Lohmeyer, BSc’00
2012 The Hon. Alfred Scow, CM, OBC, LLB’61, LLD’97
Paul Mitchell, QC, BCom’78, LLB’79
2011 Jane Hungerford, BEd’67
2010 Glennis Zilm, BSN’58
2009 Justice Grant D. Burnyeat, LLB’73
2008 Jim Taylor, QC, LLB’68
2007 Beverly Field, BA’42
2005 Catherine Ebbehoj, BSN’75, MSN’99
2004 Kimberly Azyan, BSW’89, MSW’91
2002 Haig Farris, BA’60, LLD’97
2001 Martin Zlotnik, BCom’66, LLB’69
2000 Lyall Knott, QC, BCom’71, LLB’72
1999 Robert H. Lee, CM, OBC, BCom’56, LLD’96
1998 Jim Stich, BSc’71, DMD’75
1997 Louanne Twaites, BSc(Pharm)’53
1996 Charlotte L. V. Warren, BCom’58
1995 Leslie Peterson, CM, OBC, QC, LLB’49, LLD’93
1994 Anthony Cheng, MD’67
1993 Nestor Korchinsky
1992 Robert Clark, BCom’41, BA’42
1991 John Diggens, BSc’68, DMD’72
1990 J. Lewis Robinson, DSc’94
William K. Richardson, BASc’83
1989 George E. Plant, BASc’50
Mary E. Plant, BA’52
1988 Nathan T. Nemetz, CC, OBC, QC, BA’34, LLD’75
1987 Robert Osborne, CM, BA’33, BEd(Elem)’48
Michael A. Partridge, BCom’59
1986 Kevin R. Rush, BSc’80, MBA’81
1985 Tony Letvinchuk, BCom’81
1984 George L. Morfi tt, FCA, BCom’58
1983 Blythe A. Eagles, BA’22, DSc’68

[top]

Future Alumni Award
2016 Christopher Roach, BSc’10
2015 Michiko Maruyama, MD’15
2014 Matt Husain
2013 Salina Dharamsi, BCom’13
2012 Alia Dharamsi, BSc’10, (MD’14)
2011 Meghan Macdonald, BSc’05
2010 Rachael L’Orsa, BASc’10
2009 Parisa Bastani, BASc’09
Vida Yakong, BSN’04, MSN’08
2008 Nabeela Khan, BSc’08
2007 Ravina Bains, BA’07, MA’08
2005 Claire Sheldon, MSc’99
Clara Chia Hua Tan, MSc’02
2004 Jama Mahlalela, BHD’04
Chris Zappavigna, BSc’04
2003 Nadine Caron, MD’97, FRCS’03
Erfan Kazemi-Esfahani, BSc’03
2002 Miranda Lam, LLB’02
2001 Katharine Smart, BA’96, MD’01
2000 Jesse Alexander Sims, BCom’00
Geordie Aitken, BA’01
1999 John Davies, BSF’99
1998 Andrew Booth, BASc’99
Lica Chui, MD’99
Allison Dunnet, BA’98
1997 John Cameron, LLB’98
1996 John William McArthur, BA’96

[top]

Faculty Community Service Award
2016 Dr. C. James Frankish, BA’82, MA’86, PhD’90
2015 Dr. John Gilbert
2014 Kimit Rai
2013 Muhammad Iqbal
2012 Peter Nemetz, BA’66, PhD
2011 Felix Durity, BA’58, MD’63
2010 Jack Taunton, MD’76
2009 Dr. Judith Hall
2008 Christopher Waltham (UBC-Vancouver)
Sharon McCoubrey, PhD’00 (UBC-Okanagan)
2007 Joanna Bates, MD
2005 Charles (Chuck) Slonecker
2003 Romayne Gallagher, BSc’79, MD’84
2002 Susan Harris
2001 Roopchand Seebaran, BA’60, BSW’63, MSW’65
2000 Don C. McKenzie, MPE’72, MD’77
1999 David Sweet, DMD’78
1998 Carol Herbert, BSc’66, MD’69
Paul Stanwood
1997 Thelma Sharp Cook BEd’58
Geoffrey Scudder, CM
1996 Robert G. Hindmarch, BPE’52
1995 Patricia Baird
1994 Walter G. Hardwick, OBC, BA’54, MA’58
1993 Stanley Hamilton, MBA’65
1992 Douglas Hayward
1991 James F. Richards
1990 William Webber, MD’58
1989 William E. Benjamin
1988 Jack B. Pomfret
Marilyn R. Pomfret, BPE’54
1987 Oscar Sziklai, MF’61, PhD’64
1986 David F. Hardwick, MD’57

[top]

Regional Volunteer Service Award (This award is no longer granted)
2001 Eddy Su-Whay Ng, BCom’94
1999 David Neustaedter, PhD’97
1997 Kent Westerberg, BA’84, LLB’87
1996 Wilson Wong, BSc(Pharm)’72

[top]

Global Citizenship Award
2016 Dr. Tara Cullis, BA’70
2015 Sheila Purves, BSR’79
2014 Videsh Kapoor, BSc’88, BEd’92, MD’93
2013 Gurdev Gill, MD’57, DSc’96
2012 Haile Debas, MD, DSc’01
2011 M. Hosny El Lakany, PhD’09
2010 Veronica Fynn, BA’04
2009 Gary Birch, BASc’83, PhD’88
2008 Nazanin Afshin-Jam, BA’02
2007 Marjorie Ratel, BSN’95
2006 Mike Quinn, BASc ’03
2005 Freddy Abnousi, BSc’01

[top]

Alumni Milestones Award (This award has been merged with the Volunteer Leadership Award)
2010 John M.S. Lecky UBC Boathouse and its Gold for Life Committee
2009 UBC School of Nursing
2008 UBC International House
2007 Sopron School of Forestry

[top]

Back to top